Vanuit De Klerk’s regiokantoor in Amsterdam werd eind 2019 een mooi project gerealiseerd voor het Havenbedrijf Amsterdam. In het Buitenspuikanaal, bij IJmuiden buiten de sluis, werd namelijk de lichterinstallatie vervangen.
Deze nieuwe lichterinstallatie in IJmuiden zorgt ervoor dat grotere zeeschepen kunnen worden gelicht door drijvende kranen. Een uniek stuk werk door acht buispalen te plaatsen variërend in diameter van 2,5 tot 3,5 meter met een lengte van 48 meter, uitgerust met zonnecollectoren op de paalkoppen. De werkzaamheden werden volledig vanaf het water uitgevoerd. Hiervoor had De Klerk – vanaf november - drie werkschepen, drie kraanschepen en de nodige pontons in korte tijd laten aanvoeren zodat de nieuwe lichterinstallatie nog voor het einde van 2019 in gebruik werd genomen. De sterke combinatie van De Klerk Waterbouw, De Klerk Staalbouw en eigen varend materieel kwam hier goed van pas.
Juli 2019 werd de opdracht gegund en eind 2019 was de klus geklaard. Projectleider Lucas Kamphuis heeft al aardig wat meegemaakt maar dit karwei hield hem af en toe uit zijn slaap. “Alles is groot en zwaar, maar de voorbereiding is als Meccano speelgoed, je hebt heel veel onderdelen die in elkaar grijpen. Alles moet passen. VGM-plan, staalwerkplan, sloopplan, funderingsplan, monitoringsplan, hijsplan, conserveringsplan, afbouwplan, om maar even een paar plannetjes te noemen. Een dag vertraging is geen optie. Uitvoerder Rolph Bolwerk: “In de tenderfase was een hydraulisch trilblok begroot, met een heimuts die paste op een paal van drie en halve meter. Na opdracht bleek er geen juiste heimuts voor het trilblok beschikbaar te zijn. Waar haal je dan even een vervangend trilblok vandaan? Op zo’n moment komt de echte waterbouwer boven en kies je voor een uniek trilblok dat normaliter in de offshore wordt gebruikt. De PVE500M, een hydraulisch trilblok van 70.000 kilogram. Als je deze week belt moet je niet denken dat je er volgende week eentje hebt.” Maar ook dat is gelukt.
Een uniek project dat in korte tijd is gerealiseerd. Het project is eind 2019 naar volle tevredenheid van opdrachtgever Havenbedrijf Amsterdam opgeleverd en in gebruik genomen, waarbij enkele dagen na de oplevering het eerste zeeschip er reeds afmeerde.